Nusrat Mayın Gemisi İtilaf Devletleri, Osmanlı Devleti’nin başkentini ele geçirmek için giriştiği Çanakkale Deniz Savaşı’nda tüm hazırlıklarını yapmıştı. Boğaz günler ve geceler boyunca taranmıştı. İtilaf Devletleri’nin dünya üzerindeki en güçlü donanması, 18 Mart 1915 sabahı boğazdan içeriye giriş yapmıştı. Yapılan onca hazırlıklara ve planlara rağmen Türk denizcilerinin de bir planı vardı. O da tarihin seyrini değiştiren gizli güç Nusrat Mayın gemisinin, boğazın en tehlike yeri olan Erenkoyu’na 7 Mart’ı, 8 Mart’a bağlayan gece gizlice döktüğü 26 adet mayındı.

    Ccolyen Corbet'in, "Deniz Harekatı" adlı eserinin ikinci cildinde: "Felaketlerin hakiki sebebi keşif ve tayin olununcaya kadar çok geçmedi. Gerçek şu idi ki, 8 Mart gecesinde Türkler, haberimiz olmadan Erenköy Koyu'na paralel olarak 26 mayın dökmüşler ve keşif gemilerimiz, aramaları esnasında bunlara rastlamamışlardı. Türkler bu mayınları özel amaçla manevra sahamıza koymuşlar, gösterdiğimiz bütün ihtiyata rağmen baş döndürücü bir zafer kazanmışlardır."

   Yüzbaşı Tophaneli İsmail Hakkı Bey ve Müstahkem Mevkii Mayın Grup Komutanı Yüzbaşı Hafız Nazmi (Akpınar) Bey komutasındaki Nusrat Mayın Gemisi, dev projektörlere yakalanma ve batırılma tehlikesine karşı vatana hizmette tereddüt etmemişler ve tarihin seyrini değiştiren gizli bir güç olarak müthiş bir zaferin mimarı olmuşlardır.

    Nusrat Mayın gemisi, 1990 yılında Mersin’de alabora olduktan sonra 1999 yılında battığı yerden çıkarılmıştır. 2003 yılında Tarsus Belediyesi tarihin seyrini değiştiren gemi için bir anıt yeri inşa etmiştir. 2011 yılında Nusrat Mayın gemisinin birebir benzeri Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı’nda  sergilenmektedir. Gemi, 8 Mart 2015 yılında suya indirilmiş 100. yıl anma etkinliği olarak sabah saat 06:15’te denize 2 adet mayın bırakmıştır. Bugün müze olarak ziyarete açıktır. Nusrat Mayın gemisi, 1990 yılında Mersin’de alabora olduktan sonra 1999 yılında battığı yerden çıkarılmıştır. 2003 yılında Tarsus Belediyesi tarihin seyrini değiştiren gemi için bir anıt yeri inşa etmiştir. 2011 yılında Nusrat Mayın gemisinin birebir benzeri Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı’nda  sergilenmektedir. Gemi, 8 Mart 2015 yılında suya indirilmiş 100. yıl anma etkinliği olarak sabah saat 06:15’te denize 2 adet mayın bırakmıştır. Bugün müze olarak ziyarete açıktır.