Boğaz kıyılarında Çanakkale Deniz Savaşı’nda önemli rol oynamış tabyalar bulunmaktadır. Tabyalar düşman gemileri ve uçaklarının tespitinden kaçınmak için yapıların üzerleri toprakla örtülü, top atışlarının sağlandığı savaş alanlarıdır.

Boğaz Anadolu yakasında bulunan Anadolu Hamidiye Tabyası, 1982 yılında Sultan II. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır. 10 adet bonet(cephanelik) ve müzesi ile ziyaretlere açıktır.

Boğaz’ın Avrupa yakasında bulunan 1982 yılında Asaf Paşa tarafından yaptırılan Rumeli Mecidiye Tabyası’nda 16 askerimiz şehit olmuştur. Şehitlerimiz için 1969 yılında Türk Şehitlikleri İmar Cemiyeti ile Çanakkale Şehitleri Abidelerine Yardım Cemiyeti tarafından şehitlik yaptırılmıştır. Bu şehitliğin yanında III. Selim döneminde Boğaz Muhafızı olarak görev yapan Feyzi Efendi’nin kabri bulunmaktadır. Feyzi Efendi aynı zamanda mimar ve matematikçidir.

Savaşın Yükünü Omuzlayan Asker Seyit Onbaşı

215 kilogram ağırlığındaki top mermisini kaldırarak İngilizler’in Ocean zırhlısını vuran Seyit Onbaşı da Rumeli Mecidiye Tabyası’nda savaşmıştır. Balıkesir Havranlı Seyit Ali Çabuk namı diğer Seyit Onbaşı, adeta ülkemizin tüm yükünü omuzlarında taşıyarak savaşın kaderine yön vermiştir.