Dr. H. İbrahim Bodur, 1928 yılında Çanakkale’nin ilçelerinden Yenice’de doğdu. Üstün başarılarla dolu eğitim hayatının ardından, sanayiciliğe ilk adımını attı, ilk fabrika hayalini memleketi Çan’da Çanakkale Seramik’i kurarak gerçekleştirdi. Hayatını ülkesinin kalkınmasına adayan iş adamının, başarıları da bir değil, birkaç ömre sığacak kadar.

Dr. H. İbrahim Bodur, Yenice ilçesi, Nevruz Köyü’nde, küllerinden doğan Anadolu’da, Kurtuluş Savaşı’nda destanlar yazan Çanakkale’nin bağrında, yeni kurulmuş genç ve dinamik bir Türkiye’de dünyaya geldi. Savaşın yaralarını sarıp tekrar dimdik ayağa kalkmak, üretmek ve ülkeyi kalkındırmak için tüm ülke olağan gücüyle çalışıyor, sanayileşiyor, her yerde fabrikalar kuruluyordu. O zaman çocuk yaşlarda olan İbrahim Bodur da ülkede yaşanan bu gelişmelere tanık olarak büyüyordu.

ÜSTÜN BAŞARILARLA DOLU BİR EĞİTİM HAYATI

    İlkokul eğitimini Yenice İlkokulu’nda, eşek sırtında gidip gelerek tamamladıktan sonra ortaokulu Balıkesir Lisesi’nde bitirdi. Derslerinde oldukça başarılıydı. Liseden sonra İstanbul’a gelerek Robert Koleji’nde eğitimine yatılı olarak devam etti. Sürekli çalışan, okuyan, araştıran istekli ve meraklı bir öğrenciydi. Tüm arkadaşları onu ciddiyeti ve çalışkanlığı ile bilirdi. Öyle ki, bir gün koleje oğlunun kaydını yaptırmak için gelen Vehbi Koç’un bile dikkatinden kaçmamıştı.

Kolejden, ekonomi ve edebiyat bölümlerini aynı süre içinde bitirerek üstün başarıyla mezun oldu. Daha sonra yüksek lisans için ABD’ye giderek eğitim hayatını tamamladı. 1951 yılında ülkesine geri döndü ve lisedeyken tanıştığı Sevim Eğinlioğlu ile evlendi.

SANAYİCİLİĞE İLK ADIM

    1951 yılının sonunda, babası ve kayınpederinin ortaklığı ile İstanbul, Edirnekapı’da Türkiye'nin ilk penye pamuk ipliği fabrikası olan, Bodur-Eğinlioğlu Edirnekapı Pamuk İpliği Fabrikası'nı kurup sanayiciliğe ilk adımını attı. Ancak onun hayali daha farklıydı. Tek başına fabrika kurmak, seramik ithal edip satışını yapmak istiyordu. 5 yıl yönettiği pamuk ipliği fabrikasını 1956 yılında bu düşüncelerle bırakmaya karar verdi.

İLK FABRİKA HAYALİ

   Seramik sanayini ülkesine getirmeye karar veren İbrahim Bodur, hammadde ve enerji ihtiyacı için memleketi Çan’ın en ideal yer olacağına kanaat getirdi. İhtiyacı olan tüm hammaddeyi buradan elde edebilir, kömür madenleri vasıtasıyla da enerji ihtiyacını karşılayabilirdi. İlk fabrikasını memleketi Çan’da kurmaya karar verdikten sonra büyük bir istek ve heyecanla işe koyuldu.

VİZYONER GİRİŞİMCİ İBRAHİM BODUR FABRİKAYI KURDU

   Çan, o yıllarda küçük, yoksul ve dışa kapalı bir yerdi. İbrahim Bodur, yerel halkın tepkilerini göze alarak yurt dışından mühendisler getirerek hammadde analizleri yaptırdı. Analiz sonuçları hammaddenin yüksek kalitede olduğunu gösteriyordu. Ancak o dönemde fabrika kurulabilmesi için bölgedeki nüfusun en az 1000 kişi olması şartı vardı. Çan’ın nüfusu ise 850-950 civarıydı. Parlak zekasıyla sayımı, Çan’ın pazarının kurulduğu pazartesi günü yaptırdı ve civar köylerden gelen kişileri de sayıma katarak, fabrika kurma onayını aldı.

TÜRKİYE’NİN HALKA AÇIK İLK ŞİRKETİ: ÇANAKKALE SERAMİK

   Ancak fabrikanın kurulması için bu da yeterli değildi. 750.000 lira sermayeye ihtiyaç vardı ancak bu meblağın sadece üçte biri mevcuttu. Diğer üçte birini Sinai Kalkınma Bankası’ndan temin etti. Kalan parayı da tek tek, kapı kapı dolaşarak hisse karşılığında halktan topladı ve 1957 yılında Türkiye’nin ilk seramik fabrikasının temelini attı. İlk limited şirketi olma özelliğini taşıyan o gün 750 ortaklı şirketi, bugün 1200 ortaklı Çanakkale Seramik Fabrikaları Anonim Şirketi'ne dönüştüren Bodur, böylece ailesinin, yakın çevresinin, çalışanlarının, bayilerin ve yerel halkın katılımlarıyla Türkiye'nin ilk halka açık şirketini kurmuş oldu. Çanakkale Seramik bugün hala dünyanın en büyük seramik tesislerinden biri olarak faaliyet göstermektedir.

DOĞDUĞU TOPRAKLARDA DOYMAK; TAM BİR DAYANIŞMA ÖRNEĞİ

   Fabrika, 1960 yılında ihtilal sebebiyle kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Tüm hesaplara el koyulmuştu. İbrahim Bodur işçilerle toplantı yaparak durumu anlattı. Ancak fabrika çalışanlarının gönlü, fabrikanın kapanmasına razı gelmedi. Gerekirse 1 sene maaş almadan çalışmaya razı olduklarını söylediler. İbrahim Bodur, para almayan işçilerle altı ay boyunca gece-gündüz çalıştı ve fabrika bu dayanışma sayesinde ayakta kalmayı başardı.

ÇANAKKALE’DE OLUŞAN ÖZGÜN BİR EKOSİSTEM ve KENDİNE HAS KALKINMA MODELİ; KALE GRUBU

    İbrahim Bodur, 1962 yılında sanayi ürünleri ihracatına başladı. Başta seramik, yapı ürünleri, yapı kimyasalları gibi sektörler olmak üzere, daha sonraları savunma ve havacılık, makine ve kalıp enerji, madencilik, nakliye ve bilişim gibi sektörlere yatırım yapan bugünkü Kale Grubu'nu oluşturdu. Hem yurt içinde hem de yurt dışında önemli ortaklıklar gerçekleştirdi. Siemens, Roca, General Electric ve Pratt&Whitney gibi birçok prestijli kuruluşla yabancı ortaklıklar kurdu.

ÜLKENİN KALKINMASINA ADANMIŞ, SOSYAL FAYDAYI VE İNSANI MERKEZE ALAN BİR HAYAT

    1952 yılında İstanbul Sanayi Odası’nın kuruluş faaliyetlerinde yer aldı. 1976 yılında İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanlığı'na seçildi. 16 yıl boyunca (1976-1982 yılları arasında) bu görevi yürüttü ve İSO Başkanı olarak en uzun süreli görev yapan isim oldu. 1968 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Kurul üyeliğine, 1969 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu'na seçildi ve 1969'dan 1975 yılına kadar 6 yıl süre ile TOBB Başkanlık Divanı'nda Başkan ve Başkan Vekilliği görevini yaptı. 2 dönem, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Kurul Başkanlığı görevini yürüttü. Türkiye Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (TÜSİAD) ilk altı kurucusundan biri oldu.

Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi’nin (DEİK), Türkiye İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV) kuruluşlarında yer aldı. Türk-İtalyan İş Konseyi’ni kurarak uzun süre başkanlığını yürüttü. 2000 yılının başında İSO Meclisi, Onursal Üyesi ve Başkanı olarak onurlandırıldı. Ayrıca 21 yıl boyunca Oyak Genel Kurul Üyeliği’ni devam ettirdi. 65 yılı geçen meslek yaşamı boyunca sosyal ve kültürel alanlarda da pek çok işe imza attı. İstanbul Sanayi Odası Vakfı, Türk Kalp Vakfı ve TEMA gibi önemli vakıfların kurulmasına hizmet etti. 1991 yılında kurduğu Dr. İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı ile eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda önemli yardımlar ve yatırımlar yaptı. İbrahim Bodur, ilköğretim okulları, Anadolu liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, çıraklık eğitim merkezi, öğrenci yurtları yaptırarak pek çok eğitim kurumunu ülkemize kazandırıp, on binlerce öğrenciye burslar verdi ve binlerce işsize meslek edindirdi. BİRKAÇ ÖMRE SIĞACAK BAŞARILAR 1985 yılında Çekoslovakya Devlet Nişanı ve "Cavaliere del Lavoro" İtalyan Devlet Nişanı, 1997 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve 2006 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülü, elde ettiği üstün başarılar olarak sıralandı. Seramik sektörüne yaptığı katkılar kendisine 2007 yılında önemli bir ödül getirdi. İtalya Seramik Derneği tarafından Uluslararası Aldo Villa ödülünü aldı. 1994 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi, 1997 yılında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ve 1999 yılında İstanbul Boğaziçi Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanları verildi. Türk müziği ve edebiyata ilgisi olan İbrahim Bodur’un yazdığı şiirler, Türkiye’nin önde gelen bestecileri tarafından bestelenerek “Yıllarca” ve “Miras” adlı iki albümde yayınlandı. Çanakkale’yi ekonomik gücü ile hem ülkemize hem de dünyaya tanıtıp büyük emekler ve gayretlerle büyük başarılar kazanan İbrahim Bodur, inancı, mütevazı kişiliği, milli ve manevi değerleri her zaman ön planda tutması ile ülkemize pek çok alanda büyük hizmetler ve katkılar sağladı.

Türk sanayisinin unutulmaz isimlerinden olan başarılı iş adamı, 23 Mayıs 2016 tarihinde 88 yaşında vefat etti. SERAMİK BAYRAMI Kale Grubu, kurucu ve onursal başkan İbrahim Bodur’un izinde, her yılın 27 Temmuz tarihinde çeşitli yarışmalar, sergiler, konserler, ödül töreni ve etkinliklerle süslediği Geleneksel Seramik Bayramı’nı kutlamaktadır.

SORUNDAN DEĞİL, SORUMLULUKTAN BESLENENLERE SOSYAL GİRİŞİMCİLİK ÖDÜLÜ

    Kale Grubu, 2016 yılında vefatından sonra İbrahim Bodur’un anısını ve mirasını yaşatmak amacıyla 2017 yılından beri İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü organizasyonunu her yıl Aralık ayında Oshoka (Dünyanın ilk ve en büyük sosyal girişimcilik platformu, 93 Ülkede çalışmalar yapıyor) ile birlikte düzenlemektedir. Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan organizasyon, ilk dört yılında Türkiye’nin dört bir yanından toplumsal sorunlara öncelik vererek onlara getirdikleri çözümlerle geleceğimiz için umut tohumları eken pek çok sosyal girişimciye ulaştı.

Herhangi bir konu kısıtlaması olmaksızın, her bir projeyi kapsamına alan organizasyon, erken ve ileri aşama ödüllerinin yanında aynı zamanda iş birliği ödülü de vererek alanında bir ilke imza atmaktadır. Çanakkale’den yükselen bir marka olan İbrahim Bodur’un ismi, başta kızı Zeynep Bodur Okyay olmak üzere tüm ailesi tarafından yaşatılmaya devam etmektedir.