Bir ucuyla Balıkesir’e bir ucuyla Çanakkale’ye yaslanan Kazdağları, sahip olduğu muhteşem güzellikleriyle Biga Yarımadası boyunca uzanır. Mitolojideki ismiyle “Bin Pınarlı İda”, henüz ziyaret etmeyenlerin ilk fırsatta görmek için sabırsızlandığı, ziyaret edenlerin ise asla unutamadığı bir yeryüzü cennetidir. 21.300 hektarlık alanıyla Kazdağları, yeşilin ve mavinin, tarihin ve doğanın kucaklaştığı, zengin fauna ve florasıyla her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Ege ve Marmara’nın sınırlarını oluşturması sebebiyle iki farklı iklim etkisinde bulunan Kazdağları, Avrupa-Sibirya ve Akdeniz bitki coğrafyalarının kesiştiği noktada yer almaktadır.

   Kazdağları 'nı özel kılan, Biga Yarımadası’nın bu en yüksek noktasında bulunması ve dünyada en çok oksijenin bulunduğu yerlerden biri olmasıdır. Dağların yüksek kesimleri, hava akımlarından dolayı çokça yağış almakta, bu yağmur suları dağlara bereket taşımaktadır. Bu sebeple, doruklarda, nemli iklim tipine ait ormanlar bulunmaktadır. Bu ormanlarda Göknar, Kayın, Sapsız Meşe ve Macar Meşesi yetişmektedir. Kazdağları’nın güney kesimlerinde ise Akdeniz tipi iklime ait bitki toplulukları hakimdir. Buradaki bitki örtüsüne Karaçam ve Kızılçam ormanları, makiler hakimdir. Orta kesimlerde, ırmakların açtığı derin kanyonlar bulunur. Bu durum, deniz etkisinin iç kısımlara taşınmasını sağlar. Dağ ve deniz iklim tiplerinin etkileşimi, Kazdağları’ndaki biyo çeşitliliği artıran en önemli faktörlerden biridir.

   Kazdağları, özgün değerler taşıyan bir ekosistemler topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır.Kazdağları’nda şimdiye kadar 101 familyaya ait 800 civarında bitki türü tespit edilmiştir. Bu bitkilerden 77 tanesinin endemik olduğu; 77 tanenin 32 tanesinin de dünyada sadece Kazdağları’nda bulunduğu belirlenmiştir. Bu endemik bitkilerin en bilineni Kazdağı Göknarı (Abies nordmanniana subsp.equi-trojani)’dır. Kazdağları dışındaki dünyanın hiçbir yerinde bu tür göknar yetişmemektedir. Babadağ'ın kuzeydoğu yamaçlarında, 1000-1500 metre yüksekliklerde yetişen bu göknar türünün bulunduğu alan “Kaz Dağları Göknarı Tabiat Koruma Alanı" ilan edilmiştir. Rivayete göre, Truva Atı da Kazdağı Göknarı’ndan elde edilen ahşaplarla inşa edilmiştir. Kazdağı Göknarı, mikrop öldürücü özelliği sayesinde merhem olarak kullanılabilir; yaprakları kaynatılıp içildiğinde solunum yolu rahatsızlıklarını iyileştirir. Toplanması yasak türlerdendir