Türkiye’nin en batısında yer alan Gökçeada tertemiz havası, yemyeşil doğası ve dinginliği ile özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradığı adalardan biridir. Peki, Gökçeada’ya Nasıl Gidilir? Gökçeada, Çanakkale‘ye bağlı, Türkiye’nin en büyük adasıdır. Deniz ve güneşten hoşlananlar için yaz aylarında güzel bir tatil rotası. Çınarlı, Bademli, Dereköy, Eşelek ve Kaleköy gibi sakin ve dingin şirin köylere sahip.

Temiz su kaynakları ve bol oksijenli havasıyla, güneşin son battığı yer olan Gökçeada, bakir koyları, altın plajları ve kuzeyden esen rüzgârlarıyla deniz sörfü, kitesurf ve dalış gibi sosyal aktiviteler için de oldukça uygun bir bölgedir. Gökçeada’ya Nasıl Gidilir? Kuzey Ege’deki iki Türk adasından biri olan adada, nostaljik Rum köylerini gezebilir, nefis yerel lezzetleri tadabilirsiniz. Türkiye’nin tek sualtı milli parkı olan Gökçeada Sualtı Milli Parkı’na da ev sahipliği yapan Gökçeada’da kuzeydoğu Ege’nin muhteşem maviliklerinde özgün dokusunu korumayı başaran huzurlu bir atmosfere sahiptir. 2011’de Sakin Şehir Ağı’na (Citta Slow) katılan Gökçeada, Sakin Şehir Ağı’nda yer alan ilk ve tek adadır. Çanakkale’nin en az nüfuslu ikinci ilçesi unvanını taşıyan Gökçeada’nın nüfusu 9 bin 440, yüzölçümü ise 279 km². Peki, Gökçeada’ya Nasıl Gidilir? Gökçeada Nerededir?

Gök­çeada, Çanakkale Boğazı’nın kuzeybatısında, kuzeyinde Semadirek Adası, doğusunda Gelibolu Yarımadası, güneybatısında Limni Adası ve güneyinde Bozcaada’nın yer aldığı Türkiye’nin en büyük adası. 91 km’lik kıyı şeridine sahip İlyada Destanında Poseidon’un adası olarak geçen Gökçeada, Ege Denizi’nin kuzeyinde, Saros Körfezi girişinde yer alan Çanakkale’ye bağlı bir ilçe konumunda. Gökçeada’ya Nasıl Gidilir? Gökçeada’ya İstanbul’dan gelirken TEM otoyolu üzerinden Tekirdağ– Keşan, Gelibolu, Eceabat istikametinde ilerleyerek Kabatepe Limanına ulaşabilir, İzmir-Ankara Eskişehir Bursa’dan gelirken ise Çanakkale Boğazı’nı geçmeniz gerekiyor. Çanakkale Boğazı’nı Gelibolu-Lapseki (20 dakika), Eceabat-Çanakkale (15 dakika), Kilitbahir-Çanakkale (7 dakika) olmak üzere üç alternatifle geçebilirsiniz. Gestaş’ın Çanakkale Boğazı’nda düzenlediği sefer saatleri için www.gestasdenizulasim.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.