Assos, bir diğer ismiyle Behramkale, 3000 yılı aşkın geçmişiyle Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi, Behramkale Köyü’nde bulunan, dünyaca ünlü merkezlerden biridir. Antik Çağda, Troas olarak adlandırılan bölgenin güneyinde, volkanik bir tepenin üzerine kurulmuş olan ihtişamlı Assos Antik Kenti, farklı dönemlere ait pek çok tarihi eser, taş evlerin sıralandığı dar sokaklar, Ege’nin mavisi ve yeşilinin kucaklaştığı muhteşem doğası ile büyülü bir atmosfere sahiptir.

Kentin en ilgi çekici yerlerinden biri de Antik Liman. Antik dönemde aktif olarak kullanılan liman, günümüzde balıkçı tekneleri tarafından kullanılıyor. Dizi dizi otelleri ve restoranlarıyla Assos’un en hareketli alanlarından biri olan liman, 3000 yıl önceki ihtişamını ise hala koruyor.

Assos'un felsefe tarihinde çok özel bir yeri vardır. Felsefenin en önemli isimlerinden biri olan ve İslam dünyasında Eflatun olarak bilinen Platon’un öğrencisi Aristoteles, dünyanın bilinen ilk felsefe okulunu burada kurmuştur. Antik Yunan felsefesinin en değerli isimleri arasında bulunan, felsefede gerçekliği babası ve mantığın öncüsü olarak kabul edilen Aristoteles, 20 yıl boyunca Atina’da, Platon’un akademisinde çalışmalarda bulundu. Platon’un bir diğer öğrencisi olan Hermais, Atina’daki eğitimi döneminde Aristoteles ile arkadaş oldu ve Aristoteles’ten eğitim aldı. Hermais, Aristo’dan Assos’a davet ederek burada bir okul kurmasını istedi. Dünyanın bilinen ilk felsefe okulunu Assos’ta kuran Aristo, M.Ö. 347-344 yılları arasında burada yaşadı. Büyük filozof burada “Erdeme Övgü” isimli eserini yazmış ve Gymnasium’da da dersler vermiştir.