Çanakkale; eşsiz tarihi, doğal güzellikleri, kendine has kültürünün yanı sıra pek çok başarılı iş adamı, sanatçı, şair ve yazarın doğup büyüdüğü, yetiştiği, ilham aldığı değerli bir coğrafyadır. Çanakkale’nin yetiştirdiği büyük değerlerden biri de aşk şarkılarının bestekarı olarak bilinen Teoman Alpay’dır.

TEOMAN ALPAY KİMDİR?

    Teoman Alpay, 1932 yılında Çanakkale’de doğdu. Çocukluğu Çanakkale’de geçti. İlkokulu ve ortaokulu Çanakkale’de, liseyi Balıkesir’de tamamladı. Daha sonra Ankara Devlet Konservatuarı Kompozisyon Bölümü’ne girerek 1959 yılında mezun oldu. Ankara’da memurluk yaparken Ankara Radyosu’nun açtığı ud sınavını kazandı ve radyonun saz sanatçıları arasına katıldı. Doğuştan gelen bir kabiliyeti olan Çanakkaleli sanatçı, genç yaşlarda ilk bestelerini vermeye başladı. Radyolarda besteleri çalınıp söylenmeye başladı. Kısa zamanda büyük aşama kaydedip Türk Müziği Yayınları Şefi oldu. Türkiye’nin en genç şefi olarak tanındı. Bir dönem de Erzurum Radyosu’nda müdürlük yaptı. 1965 yılında Ankara’dan İstanbul’a giden Teoman Alpay, söz yazarı ve tiyatrocu Aysel Gürel, kızları Müjde ve Mehtap Ar’ın yaşadıkları eve yerleşti. Hem kiracıları, hem de manevi babaları oldu. Uzun yıllar birlikte yaşadılar.

PEK ÇOK ÖDÜLLÜ ESERİ BULUNUYOR

    Çanakkale doğumlu ünlü bestekar, bu dönemde en verimli zamanını yaşadı. “Nasıl Geçti Habersiz” ve “Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar” adlı besteleri ile 1971, “At Kadehi Elinden” adlı bestesi 1974, “Kadın” adlı bestesi ile 1982, “Kalbimi Kıra Kıra” adlı bestesi ile 1997 yıllarında Milliyet Yılın En Sevilen 10 Şarkısı anketlerinde ödüller almaya hak kazandı.

YEŞİLÇAM’A İZ BIRAKTI

    Teoman Alpay başarılarıyla şöhret basamaklarını hızla tırmandı. Yeşilçam filmlerinde besteleri okundu. Güftesi Türkan Şoray’a ait, kendisinin yazdığı “Buruk Acı” bestesi hem filmde seslendirildi hem de Şoray’ın başrol aldığı filme adını verdi.

SAMANYOLU

   Bilinen en büyük eseri Samanyolu oldu. Berkant ile meşhur olan ve dillerden düşmeyen Samanyolu şarkısı, halk arasında Metin Bükey bestesi olarak bilinse de sözleri ve bestesi Teoman Alpay’a aittir. Metin Bükey’in kendi bestesi olarak piyasaya sürdüğü eserin, daha sonra açılan mahkeme sonucunda Çanakkale doğumlu sanatçıya ait olduğu onaylanmıştır.

UNUTULMAYACAK BESTELERİN SAHİBİ

    200’e yakın bestesiyle unutulmaz eserler bırakan sanatçı, Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin kurucu üyesi ve Fransa’daki uluslararası müzik kuruluşu “SACEM”‘in Türkiye’den tek üyesiydi. Eserleri zamanın en popüler şarkıları oldu. Bestecinin şarkıları bugün hala popülaritesini korumaya devam ediyor. Teoman Alpay’ın besteleri, ülke sınırlarını aşarak yurt dışında özellikle Fransa, Belçika, Hollanda ve Almanya’da çalındı.

   ALTIN PLAKET ÖDÜLÜ Teoman Alpay çok iddialı eserler üretti. Muazzez Ersoy’un “Nostalji” adlı kasetinde “Kalbimi Kıra Kıra” ve “Kıskanırım Seni Ben” eserleri yer aldı. Bu eserler radyo istasyonları ve televizyon kanallarında da sıkça çalındı. Bestecinin “Kalbimi Kıra Kıra” adlı eseri, İstanbul FM dinleyicileri tarafından en beğenilen eser seçildi. 25 Kasım 1997’de sanatçıya AKM’de altın plaket verildi. SON YILLARI ÇANAKKALE’DE GEÇTİ Babası ölünce 1977 yılında annesinin yanına geldi ve Çanakkale’ye yerleşti. Çanakkale Devlet Su İşleri’nden emekli oldu. Çanakkale’de beste çalışmalarına devam ederek piyasaya şarkılar yaptı. Bir süre sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan ünlü sanatçıyı, hastanede yattığı süre içinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllâtif Şener ile Çanakkale Valisi Süleyman Kamçı’nın da bulunduğu çok sayıda kişi ziyaret etti.

ÇANAKKALE’DE SEVGİ SELİ İLE UĞURLANDI

    11 Şubat 2005’te, her zaman çok sevdiğini ve gurur duyduğunu dile getirdiği Çanakkale’de hayata gözlerini yumdu. 14 Şubat tarihinde Çanakkale halkının sevgi seli ile, belediye hoparlörlerinden çalınan “Samanyolu” şarkısı eşliğinde Çanakkale Şehir Mezarlığı’nda toprağa verildi. ÇANAKKALE’DE BİR CADDEYE İSMİ VERİLDİ Teoman Alpay’ın ismi, sanatçıya olan sevgi ve saygının bir nişanesi olarak, Çanakkale Belediye Meclisi’nin 09.06.1992 tarih ve 567 sayılı kararıyla Esenler Mahallesi’nde bir caddeye verildi.