Savaşın kazanan tarafını tahtadan yapılmış Truva Atı belirleyecektir. Aşil’in ölümünden sonra Akhalar savaşı kazanamayacaklarını anlamıştır. Şehri düşmandan koruyan Truvalılar artık zafer kazanmıştır. Akhalar, Truvalılara bir tuzak kurmaya karar verir. Akha krallarından Odysseus, tahtadan yapılmış devasa bir at heykeli yapılmasını ister. Atın içine, aralarında Odysseus’un da olduğu seçkin Akha askerleri yerleştirilir. Akhalar, tahta atı kıyıda bırakıp gemilerine binip ayrılıyormuş gibi yaparlar. Truvalılar düşmanın gittiğini görünce kutlamalara başlarlar. Truva Atı’nı da Tanrı Athena’nın hediyesi olarak düşünüp kente alırlar. Kralın kızlarından Cassandra buna karşı çıksa da kimse onu dinlemez. Gece çökünce Akha askerleri atın içinden çıkıp nöbetçileri öldürür ve Akha ordusunu kente alır. Böylece Akhalar, Truvalıları uykularında yakalayıp katleder ve kenti de yakıp yıkarlar.

Böylece Truva’nın sonu gelmiş olacaktır.

Troy Filmindeki Truva Atı Çanakkale’de

Kültür Bakanlığı, 1973 yılında Truva atının bir kopyasını yaptırmaya ve Truva Savaşı’nın geçtiği yer olan Çanakkale’de sergilemeye karar verir. 1974 yılında mimar İzzet Senemoğlu ve marangoz Ahmet Karadeniz, 6 aylık süren bir çalışma sonucunda tahta atı bitirir. Kaz Dağlarından getirilen çam ağaçlarıyla yapılan ve boyu, kentin de sur yüksekliği olan 12,5 metre olarak tasarlanan Truva Atı şu an Truva Antik Kenti’nde sergilenmektedir.

Çanakkale’de bunun dışında bir tane daha Truva Atı heykeli vardır. Brad Pitt’in başrolünde oynadığı “Troy” filminde kullanılan at, filmden sonra Warner Bros tarafından Japonya’dan getirilerek Türkiye’ye hediye edilmiştir. Filmde kullanılan Truva Atı, 2004 yılından beri Çanakkale kordon boyunda sergilenmekte ve ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekmektedir.