Bozcaada tarihi, kültürü, doğası ve yerel lezzetleriyle, keşfedilmeyi bekliyor. Türkiye’nin üçüncü büyük adası olan Bozcaada tatil destinasyonlarından ziyade, renkli, çeşitli ve lezzetli mutfağıyla sevilmekte. Bozcaada’nın tarihle harmanlanmış, farklı kültürlerin birbiriyle birleştiği güzel sokaklarında dolaşırken, birbirinden lezzetli yemeklerinin kokusunu duyduğunuzda, iştahınız açılacak! Bozcaada’nın yerel lezzetleri, nereye giderseniz gidin tadı damağınızda kalacak. Belki de artık yalnızca tatil için değil, Bozcaada’nın yerel lezzetleriyle tekrar buluşmak için Bozcaada’ya geliyor olacaksınız.

Bozcaada yerel lezzetleri listesinin en başında olan reçeller, Ada’nın en meşhur yerel lezzeti. Türk kültüründe, kahvaltıların vazgeçilmezi olan reçeller, 40’tan fazla çeşidiyle, Bozcaada sofralarda yerini almakta. Geçmişte Bozcaada  Rumlarının , eve gelen misafirlerine, tatlı yerine reçel ikram ettikleri söylenmekte. Bu gelenekten günümüze gelen en güzel şey ise Bozcaadalı kadınların yaptığı bu lezzetli ev yapımı reçeller olmakta. Bu reçeller o kadar ünlü ki, bazı insanlar sadece bu reçellerden tadabilmek için Bozcaada’ya sadece kahvaltı etmek için gelmekte.

Bozcaada’nın en çok tercih edilen ve Bozcaada yerel lezzetleri denince akıllara, domates reçeli, gelincik reçeli ve incir reçeli gelmekte. Bu lezzetli reçellerin, sabah kahvaltılarından özenle misafirlerine sunulduğu oteller listemize göz atabilirsiniz.

Bozcaada’nın bir diğer yerel lezzeti olan Çiğ Dolma, oldukça sık yapılan yemeklerden birisidir. Çoğumuzun bildiği yaprak sarmasından tek farkı, iç harcının ayrı ayrı pişirilmesidir. Haşlanan yapraklara sarılan dolmayı, yoğurtla birlikte denenmesi tavsiye edilmekte.

Bozcaada Mantısı; Normal mantıdan tek farkı, kesilen hamurların daha büyük olması.

Çullama; Tavuk ve ciğerle yapılan bir börek türü. Bozcaada restoranlarında genellikle Girit usulüyle yapılan çullamayı, günün her saatinde yiyebilirsiniz.

Piruhi; Oldukça ince bir hamurla yapılmakta olan, Osmanlı Döneminde sıkça tüketilen bir mantı çeşidi.

Deniz börülcesi, pizza, Rum böreği, pazıda keçi peyniri, pazıda levrek, deniz kestanesi, asma yaprağında sardalye, lipsos buğulaması, ızgara kalamar gibi daha birçok yerel lezzetiyle, sofralarınız olması gerekenler arasında.

Bunun yanı sıra sadece Bozcaada yerel lezzetleri olan Bozcaada Bademlisi, bademin en çok yakıştığı tatlılar listesinde 1 numara. Bozcaada Çiçek Pastanesine uğrayarak meşhur kurabiyelerinin tadına bakabilirsiniz.