Bozcaada, Çanakkale’nin iki ada ilçesindir biri konumundadır. Bozcaada, Türkiye’de büyükşehir ilçeleri hariç, köyü olmayan tek ilçe olmakta. Yaklaşık 42 metrekarelik bir yüzölçümüne sahip. Ada’nın en yüksek yeri Göztepe. Aynı zamanda eski adı Tenedos olan bu adanın, Akdeniz iklimini andırması ve boğazın tam çıkış noktasında olması sebebiyle fazlaca Kuzey Rüzgar’ı almakta. Ada’nın 12 tane burnu ve bu burunlar arasında da 11 tane koyu bulunmakta. Adanın manzarası, kalesi ve limanı gelen turistlerin ilgisi çekmekte. Bozcaada’nın sokakları ise Rumların ve Türklerin kültürleriyle harmanlanmış bir çeşit kültür merkezi olmakta. Aynı zamanda Bozcaada sokakları, sizlere şirin bir Ege kasabası havası yaşatmakta.  

Zamanında kasabanın ortasından geçen dere, aslında Bozcaada’nın Türk ve Rum mahallesi diye ikiye ayrılmasında rol oynamaktaydı. Aslında şu an da böyle bir ayrım yapılmıyor olmasına rağmen, Bozcaada sokaklarında gezerken, şehrin mimari yapısından kaynaklı, bu kültürleri ayırt etmek mümkün. Rum mahallesi, birbirinden renkli çiçekleri, rengarenk kapıları ve bakımlı evleriyle gelen turistlerin ilgisini çekmekte. Bozcaada sokaklarının, birbirini dik kesmesi, aslında buraya düzenli bir hava vermekte. Mahallenin tam ortasında bir adet kilise ve saat kulesi bulunmakta. Eski Rum evleri, günümüzde otel, pansiyon, konuk evi olarak kullanılmakta. Bozcaada da günümüzde yaşayan Rum sayısı oldukça az olmakta.

Bozcaada da Türk mahallesi, kıvrımlı sokakları ve ahşaptan evleriyle kendini belli etmekte. Son zamanlar da Bozcaada da açılan pansiyon, otel sayılarında belli bir artış gözlenmekte. Bunun nedeni ise gelen turistlerin, Bozcaada’nın yerel halkından, yerel lezzetlerinden, havasından ve mimarisinden çokça etkilenmesinden kaynaklanmakta.

Bozcaada merkezindeki sokakları yürüyerek 1 saatte gezmek mümkün. Ama bir kez dolaşmak yetmemekte. Bunun sebebi her sokağın birbirinden güzel yapısı, mimarisi ve farklı konseptle kurulan restoranları, pansiyonları, otelleri, kafeleri, meyhane ve tavernalarını bir kez daha görmek istenmesi. Siz de Bozcaada sokakları ve kültürüyle tanışmak isterseniz, mutlaka Bozcaada otelleri listemize göz atın. Özellikle fotoğrafçılıkla uğraşanların, dizi ve film çekimleri için gelen ekiplerin, sıklıkla tercih etmesinin sebebi, duvarlarının ve yapılarının oldukça ilgi çekici olmasından kaynaklanmakta.