Büyükşehirlere de oldukça yakın konumda bulunan Adatepe Köyü, Çanakkale’ye bağlı bir turistik beldedir. Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesinde Kazdağılarının eteklerinde Küçükkuyu beldesinde bulunan bir köydür. Peki, Adatepe’ye nasıl gidilir? Bazen kentlerin gürültüsü ve stresinden uzaklaşıp doğa ile iç içe bir yere gidip huzur bulmak istemişsinizdir. Bu çoğu zaman her insanın hayali olmaktadır. Hatta çoğu insan emekli olup böyle bir yere yerleşmek ister. Aradığınız huzuru burada bulacağınızdan eminiz. Birçok ilginç özelliğiyle insanları buraya mıknatıs gibi çekmeyi başaran Adatepe’ye nasıl gidilir?

Çanakkale merkezine yaklaşık 105 km uzaklıkta olan Adatepe köyü, ülkemizin en iyi korunmuş köyü olarak bilinmektedir. Bu köy hem tarihi hem de doğal güzellik yönünden oldukça zengin bir yerdir. Günümüzde sit alanı olduğundan dolayı izin alınmadan tek bir çivi dahi çakılmıyor. Bu nedenle bakir doğası ve harika tarihi yapıları göz kamaştırmaktadır. Adatepe Köyü, yerleşim alanı olarak ilk defa Antik çağlarda başlamıştır. İliada destanında “ Gargaros” bölgesi olarak bilinmektedir. Buna göre Adatepe’ye nasıl gidilir?

Adatepe Köyünün bulunduğu bölge Truva, Leleg, Midilli, Pers, Atina, Roma, Selçuklu ve Osmanlı Devletinin egemenliği altında bulunan bu köy geçmişin izlerini taşımaktadır. Köyde bulunan evlerde taş işçiliğinin geçmişte ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz. 1989 yılında artan betonlaşma sonrasında köy sit alanı olarak ilan edilmiştir. Kurtuluş Savaşında sonra yapılan “Mübadele” sonucu Rumlar Yunanistan’a gitmiş, boşalan yerlere de Midilli ve Girit’ten gelen Türklerin yerleştirildiği bilinmektedir.

Adatepe Köyüne geldiğinizde, Tarihi taş evlerin arasında dolaşmalısınız. Burada dolaşırken kendinizi geçmişten günümüze tarihi yaşayacaksınız. Çanakkale Adatepe Köyü’ne nasıl gidilir: Adatepe Köyü-Çanakkale arası 105km, ilçesi olan Ayvacık’a 35km uzaklıktadır.

Adatepe Köyü, İzmir-Çanakkale Karayolu üzerinde bulunan Küçükkuyu beldesinden 3 km uzaklıkta; ana yolun içerisinde konumlanıyor. Adatepe, İstanbul’dan 512 km, İzmir’den 235 km, Ankara’dan 672 km, Çanakkale’den 97 km mesafede. Kendi aracınızla Adatepe Köyü’ne nasıl gidilir? Kendi aracınızla Adatepe Köyü’ne gidecekseniz Çanakkale’den gelirken Ayvacık ilçesine geçtikten sonra Kazdağılarını aştıktan sonra Küçükkuyu’ya ulaşılıyor. Küçükkuyu’nun ilinden Zeus Altarı ve Adatepe Köyü tabelalarını takip ettiğinizde, yaklaşık 5kilometre sonra karşınıza çıkmaktadır.