Otelleri Keşfetmek İçin Kaydır

Sık Sorulan Sorular

ULAŞIM İLE İLGİLİ SORULAR

Tesisin ulaşım servisi olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Ulaşım hizmetlerine ilişkin bilgiyi, seçtiğiniz tesisin troybook.com’daki sayfasında bulunan ‘’Otel Hakkında’’ bölümünde görebilirsiniz. Eğer böyle bir hizmet mevcut değilse, rezervasyonunuza transfer hizmeti eklemek için 0286 213 10 22 numaralı hattımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tesise ulaşım ile ilgili bilgileri nerede bulabilirim?

Tesisin troybook.com’daki sayfasında adres bilgileri ve harita üzerindeki konumu bulunmaktadır. Eğer rezervasyon yaptıysanız konaklayacağınız tesisin açık adresini troybook.com’da kolayca bulabilirsiniz.

Tesiste otopark hizmeti olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Eğer tesiste otopark hizmeti mevcutsa, tesisin troybook.com’daki sayfasında Konaklama Şartları ve Otel Hakkında Genel Bilgiler başlığı altında görebilirsiniz.

Tesise veya odalara ilişkin daha detaylı bilgiye nasıl ulaşabilirim? Tesisin troybook.com’daki sayfasında, gösterilen her oda tipinin altında o odaya ait özellikler belirtilmektedir. Müsait oda tiplerini görebilmek için ilk önce bir rezervasyon tarihi girmeniz gerekmektedir. Arama yaptığınız tarih için müsait olan odalar sayfada detaylı olarak görüntülenecektir.

FİYAT VE ÖDEMELER İLE İLGİLİ SORULAR

Kahvaltı hizmeti almayacaksam, ücretini isteyebilir miyim?

Kahvaltının dahil olduğu oda fiyatı ile (yani Oda-Kahvaltı pansiyon tipinde) rezervasyon yapacaksanız, kahvaltı hizmetinden yararlanmadığınız koşulda, ücrette herhangi bir azalma olmaz. troybook.com üzerinden yapılan rezervasyonlarda, kahvaltı ücretini kaldırmak mümkün değildir.

Oda fiyatlarına kahvaltı dahil mi?

Seçtiğiniz tesiste kahvaltı oda fiyatına dahil ise, fiyat tipinin altında "Kahvaltı Dahil" ifadesini göreceksiniz. Eğer böyle bir bilgi yoksa, tesis fiyata kahvaltıyı dahil etmemiş demektir. Kahvaltının uygunluğu tesis tarafından belirlenir.

Çocuklar için de kahvaltı dahil mi?

Tesis Konakla şartlarına göre değişiklik gösterebilir. Kahvaltının oda fiyatına dahil olduğu durumlarda, ebeveynleri ile aynı odada kalan çocuklar için fiyata kahvaltı dahildir. İlave yatak ücretinde ise kahvaltı genellikle fiyata dahildir.

Kredi kartsız rezervasyon yapabilir miyim?

Rezervasyon oluşturabilmek için troybook.com’a üye olunmalıdır. Üyelik işlemleri gerçekleştikten sonra oluşturulacak rezervasyon Online olarak isteğe bağlı Kredi/Banka Kartından tahsil edilecektir.

Otelde ödeme yapacağım zaman taksit imkanı sunarlar mı?

Oda fiyatı ve yararlanılacak ekstra ücretlendirmelerin ödemesi rezervasyon anında troybook.com tarafından yapılır. Check-in veya Check-out esnasında bunların dışında kalabilen herhangi bir ücret, otel tarafından talep edilebilir.

Fiyata neler dahil?

Oda tipinin yanında belirtilen pansiyon durumuna göre tüm konuklar ve seçilen gece kadar oda ücreti fiyata dahildir. Fiyatlarımıza KDV ve diğer vergiler de dahildir.

Yemekler fiyata dahil mi?

Bu durum seçilen tesise ya da oda tipine bağlı olarak değişmektedir. Yemeklerin fiyata dahil olup olmadığını kontrol etmek için tesisin troybook.com’daki sayfasında, seçtiğiniz oda tipine göre detaylı bilgileri görebilirsiniz.

troybook.com'a ayrıca rezervasyon ücreti ödemem gerekiyor mu?

Hayır, rezervasyon yaptığınız odanın konaklama tutarı dışında troybook.com herhangi bir ücret talep etmemektedir. Tesis depozito ya da ön ödeme kabul ediyor mu? Birçok tesis ön ödeme veya teminat talebinde bulunmaz. Eğer tesis böyle bir talepte bulunuyorsa, Otel hakkındaki detaylı bilgiler içinde belirtilmektedir.

troybook.com'da gösterilen fiyatlar kişi başı mı yoksa oda başı mıdır?

Arama listesinde veya tesis sayfasında kişi sayısı girilerek gösterilen fiyatlar oda fiyatıdır.

Toplam fiyatı nasıl görebilirim?

Seçtiğiniz tesisin konaklama tarihini belirledikten sonra oda fiyatlarını, oda tiplerinin yanında görebilirsiniz.

Çocuk(lar) için tam ücret mi ödemem gerekiyor?

Çocuklar için ücretler tesisin fiyat politikalarına göre değişmektedir. Her tesisin çocuklar için fiyat politikalarını ilgili tesisin Genel Bilgiler, Konaklama Şartları veya Oda Tipleri içerisinde ki bilgilerde görebilirsiniz.

Otopark, spor salonu, sauna gibi olanaklar için ücret alınıyor mu?

Tesisten tesise bu tür olanakların ücretli ücretsiz olma durumu değişmektedir. Bazı tesislerde bu hizmetler için ekstra ücret ödemek gerekebilir. Bu tesisin kendi politikasına bağlı bir durumdur. Hizmetlerin, ücretli olup olmadığı bilgisine, tesisin troybook.com’daki sayfası üzerindeki bilgilerden ulaşabilirsiniz. Bu hizmetler, eğer ücretli ise parantez içerisinde bu bilgi verilmektedir.

Konaklama ücretini ne zaman ödeyebilirim?

Konaklama ücreti tüm satış tutarını rezervasyonu oluşturduğunuz sırada troybook.com aracılığıyla Kredi kartı/Banka kartları üzerinden yapabilirsiniz.

Neden kredi kartı bilgilerimi vermem gerekiyor?

troybook.com birçok durumda sizin adınıza rezervasyonu onaylamak için kredi kartı bilgilerini ister. Kartınızın geçerli olup olmadığı ya da rezervasyon için kartınızda yeterli bakiyenin bulunup bulunmadığı tesis tarafından kontrol edilebilir (ön provizyon alınabilir).

İPTAL VE İADELERLE İLGİLİ SORULAR

Rezervasyonumu iptal etmem veya değişiklik yapmam mümkün mü?

Tabi ki, bu kolay bir işlemdir. Rezervasyonu Yönet sayfasından rezervasyonunuzu iptal edebilme veya değiştirebilme hakkına sahipsiniz. Ancak Rezervasyonunuzda herhangi bir değişiklik yapmadan önce tesisin iptal koşulunu kontrol etmeyi unutmamanızı tavsiye ediyoruz. İadesi mümkün olmayan odalar ve diğer özel fırsatlarda farklı iptal koşulları uygulanıyor olabilir. Odaya özel iptal bilgileri oda tipinin yanında gösterilmektedir.

İade Edilemez oda rezervasyonunu iptal etmem ya da rezervasyonda değişiklik yapmam mümkün mü?

İade Edilemez koşuluna sahip odalar için yapılan rezervasyonlarda, geçerli olan kalış tarihlerinde, özel indirimli fiyatlar uygulandığı için herhangi bir değişiklik yapılmaz. Bu odalar için yapılan rezervasyonu iptal etmek isterseniz, otel koşulları uyarınca ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Otelin iptal koşullarını nerede bulabilirim?

Tesiste geçerli olan iptal veya iade koşullarını, rezervasyon için seçtiğiniz odanın detaylarında görebilirsiniz. İptal ve iade koşulları, rezervasyon sonrası size iletilen elektronik onay iletisinde de mevcuttur. İadesi yapılmayan veya benzeri "özel fırsatlı" odalar için uygulanan iptal koşulları farklı olabilir.

Rezervasyonumu iptal etmek istediğimde, iptal ücreti ödemem gerekir mi?

Rezervasyonunuzu iptal edecekseniz, "ücretsiz iptal" süresini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Rezervasyon iptal süresi içerisinde yapacağınız işlemlerde, iptal edeceğiniz rezervasyonunun ücretini geri alabilirsiniz. Sürenin aşılması durumunda, rezervasyon yaptırdığınız tesisin iptal koşullarına bağlı olarak ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Tesisin iptal ve iade koşullarını, rezervasyon yaptırdığınız oda detaylarında görebilirsiniz. İptal ve iade koşulları, rezervasyon sonrası size iletilen elektronik onay iletisinde de mevcuttur. İadesi yapılmayan veya benzeri "özel fırsatlı" odalar için uygulanan iptal koşulları farklı olabilir. Odaya özel koşulları, oda detay bilgilerinde görebilirsiniz.

Rezervasyonumun iptal edildiğini nasıl bilebilirim?

Rezervasyonunuzu iptal ettikten sonra, sistem üzerinde rezervasyon durumunun değiştiğini göreceksiniz. Ayrıca işlem sonrasında, iptalini teyit eden bir e-posta da alacaksın. Lütfen iptal işlemi sonrasında e-posta kutunuzu ve istenmeyen iletiler (spam/junk) klasörünüzü kontrol ediniz. İptal iletisi almadıysanız 0286 213 1022 numaralı telefon üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Rezervasyon İptali / Değişikliği

troybook.com’da rezervasyon iptali ya da değişikliği gibi işlemleri yapabilmeniz için üye olmanız gerekmektedir. Üyeliğiniz gerçekleştikten sonra; troybook.com’da Giriş Yap sekmesini tıklayıp kullanıcı girişi yaparak, Rezervasyonlarım başlığı altında, rezervasyon iptali veya değişikliği gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Rezervasyonunuzda herhangi bir değişiklik yapmadan önce, ilgili tesisin iptal koşulunu kontrol etmeyi unutmayınız. Rezervasyonunda iadesi yapılmayan odalar ve diğer özel fırsatlar geçerli ise farklı iptal koşulları uygulanıyor olabilir.

İadesi Yapılmayan Oda ya da Ücretsiz İptal ne demek?

Tesislerde satışa sunulan her odanın koşulları farklılık gösterebilir ve bu koşullar tesis tarafından belirlenir. İadesi Yapılmayan özellikteki odayı seçerseniz, rezervasyonunuzu iptal etmek ya da herhangi bir değişiklik yapmak istediğinizde ücret uygulanır. Ücret bilgisi ilgili oda koşullarında ve rezervasyon onayında belirtilir. Ücretsiz İptal ise tesisin belirlediği tarihler içerisinde yapacağınız iptal işlemlerinde geçerlidir. Geçerli iptal süresi içerisinde rezervasyonunuzu ücretsiz olarak iptal edebilir ya da değiştirebilirsiniz. Bu bilgiyi oda koşullarında ya da rezervasyon onayında görebilirsiniz.

Rezervasyonumdaki ismi değiştirebilir miyim?

troybook.com’dan kullanıcı hesabınıza giriş yaparak Rezervasyonlarım bölümünden, rezervasyonunuzla ilgili tarih, isim ve diğer bilgilerde değişiklik yapabilirsiniz.

ODA GÖRÜNTÜLEME İLE İLGİLİ SORULAR

Tesislerde minimum yaş sınırı uygulaması var mı?

Bazı tesislerde oda rezervasyon işlemleri için minimum yaş sınırı bulunmaktadır. Bu bilgiler tesis ile ilgili Konaklama Şartları başlığı altında belirtilmiştir.

Ailelere yetecek kadar geniş odaları olan otelleri nasıl görüntülerim?

Arama kutusuna gitmek istediğiniz yeri girerken kaç yetişkin ve kaç çocuk konaklayacağınızı belirttiğinizde kişi sayınıza uygun oda tipleri girmiş olduğunuz bilgiler dahilinde çıkacaktır. Bu arama sonucunda listelenecek seçenekler özel ihtiyaçlarını karşılayabilecek olanlarla sınırlı olacaktır.

Bir odanın müsaitlik durumunu kontrol etmek ne kadar zaman alır?

Arama kriterlerine göre uygun olan tüm odalar, arama yaptığınız zaman, anında görüntülenir.

Odada konaklayacak kişi sayısına dair (yetişkin ve çocuk) sorun yaşıyorum.

Her odada konaklayacak maksimum misafir sayısı bellidir. Rezervasyon işlemi sırasında bu bilgiyi görebilirsiniz. Pek çok oda tipi için rezervasyon formunda ilave yatak eklemek mümkündür. Misafir sayısına uyan oda tipi bulamadığı durumda oda müsaitlik vermez ve ek oda ayırtmanız gerekmektedir.

Seçtiğim odada hangi yatak tipi olduğunu nasıl bilebilirim?

Tercih ettiğiniz oda ve oda tipi garantili ancak yatak türü için aynı şey söz konusu değil. Örneğin; tercih edilen bir Superior odada bir adet çift kişilik (king ya da queen) ya da iki adet tek kişilik yatak olabilir. Rezervasyon işlemi sırasında yatak tipi için Özel İstek kutucuğuna not bırakabilirsin. Ancak bu talebinin karşılanıp karşılanmaması tesisin koşullarına bağlı olacaktır.

Odama ilave yatak talebinde bulunabilir miyim? Bunun için ekstra bir ücret ödemem gerekir mi?

Yalnızca ilave yatak kapasitesi sağlayan oda tiplerinde ilave yatak talebi oluşturabilirsiniz. Bunun için ekstra ücret varsa bu ücret Otel tarafından belirlenir.

Çift Kişilik Oda ile İki Yataklı Oda arasındaki fark nedir?

Çift Kişilik Oda; bir adet çift kişilik yatak bulunan odadır. İki Yataklı Odada ise iki adet tek kişilik yatak bulunur. Eğer bir oda Çift Kişilik/İki Yataklı şeklinde satışa sunuluyorsa bu, misafirin isteğine göre odanın her iki şekilde de düzenlenebileceği anlamına gelir. Rezervasyon esnasında Özel İstekler kutucuğunda yatak tercihini belirtebilirsiniz.

Oda ve yatak tipleri neden bu kadar farklı?

Konaklayacak kişi sayısına ve çocuk yaşı gibi durumlarda farklılık gösterebilir.

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ İLE ALAKALI SORULAR

1 - Koronavirüs tedbirleri alan oteller var mı? Ne tür tedbirler alınmış?

Evet, troybook.com'da birçok Koronavirüs Tedbiri Almış Oteller bulunmaktadır.

Otellerin Aldığı Tedbirler:

 • Açık büfe uygulaması yapılması halinde açık büfenin misafir tarafına misafir erişimini engelleyecek şekilde pleksiglas veya benzeri bariyer yapılır, servis ise mutfak personeli tarafından sunulur.
 • Bağışıklık Sistemini Destekleyici Gıda ve İçecek Depo ve Gıda Güvenliği Denetimi Dezenfeksiyon halılar ve el dezenfeksiyon imkânı.
 • En az 12-24-48-72 Saat Boş Bırakılmış Odalar.
 • Genel kullanım alanlarının ve genel müşteri tuvaletlerinin girişlerinde, ayrıca geniş genel kullanım alanlarının farklı yerlerinde el dezenfektanı veya antiseptiği bulundurulur.
 • Güvenli Turizm Sertifikası çerçevesinde hizmet verilir.
 • Havalandırma ve klima sisteminin ve çamaşır, bulaşık makinesi gibi diğer araç, gereç, malzeme, donanımın periyodik bakımları ve gerekli olanlarının sterilizasyonu sağlanır.
 • Havuz suyunun, havuz ve plaj çevresinin temizliği ve hijyeni azami ölçüde sağlanır. Klor seviyesi açık havuzlarda 1-3 ppm, kapalı havuzlarda 1-1,5 ppm arasında tutulur. Periyodik ölçümlerin izlenebilirlik kayıtları tutulur.
 • Misafir kabulünde COVID-19 tedbirleri ve uygulamalarına ilişkin yazılı bilgilendirme yapılır.
 • Mutfak ve ilişkili alanların, mutfakta kullanılan her türlü donanım ve ekipmanın, tezgâh ve saklama alanlarının temizlik ve hijyeni düzenli olarak sağlanır.
 • Müşteri odaları, odalarda elle temas edilen yüzeyler ve telefon, kumanda, su ısıtıcısı, kapı-pencere kolları gibi donanımlar misafirin konaklaması sona erdiğinde dezenfekte özelliği olan ürünlerle temizlenir.
 • Ozon ve ULV Makineleri İle Dezenfektasyon Periyodik Açık Alan Dezenfektasyonu Periyodik Kapalı Alan Dezenfektasyonu Personel girişinde termal kamera veya temassız ateş ölçümü uygulamaları, dezenfeksiyon paspasları ve el dezenfeksiyonu veya antiseptiği bulundurulur.
 • Personel kıyafetlerinin günlük temizliği ve hijyeni sağlanır.
 • Personelin düzenli sağlık kontrolü yapılır.
 • Sosyal mesafeye ilişkin gerekli önlemler alınır, işaretlemeler yapılır ve plana uygun kapasiteden fazla misafir kabul edilmez. 
 • Talep edilmesi halinde misafirlere verilmek üzere, maske ve eldiven gibi kişisel koruyucu ekipman bulundurulur. 
 • Tekstil Ürünleri 60 Derece Sıcaklıkta Yıkanır. • Termal kamera veya temassız ateş ölçümü uygulamaları. 
 • Tesis genelinde misafirin ve personelin kolayca görebileceği yerlerde uygulanan/uyulması gereken kurallara ve sosyal mesafelere ilişkin görsel bilgilendirme yapılır.
 • Tesisin tamamında (barlar, snack, barlar, dâhil) servis malzemeleri bulaşık makinasında yıkanır.
 • Tüm Personele Koronavirüs Eğitimi verilir.

KISITLAMALAR İLE İLGİLİ SORULAR

Sokağa çıkma yasağı sürecinde nasıl seyahat edilebilir?

31 Mart 2021 tarihinden itibaren, 21:00-05:00 arası ve hafta sonu tüm gün uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarından otobüs, uçak, tren gibi toplu ulaşım araçlarıyla yolculuk edecekler biletlerini, rezervasyon numaralarını ya da PNR kodlarını göstermeleri halinde bu uygulamadan muaf tutulurlar. Bilet satın alan yolcular yalnızca HES kodu ile birlikte seyahatlerini gerçekleştirebilir. 65 yaş üzeri yolcular ise HES kodu ile birlikte Seyahat İzin Belgesi de almalıdır.

Ramazan ayında sokağa çıkma yasağı var mı?

Ramazan ayında tüm ülke çapında hafta sonu ve tüm gün sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır. Bu durum otel konaklamalarına engel değildir. Yalnızca seyahat izin belgesi ve Otel’in bu kısıtlamalar dışında kalıp konaklamaya izin vermesi yeterlidir. Otel Rezervasyonu bulunan kişiler sokağa çıkma kısıtlaması süresi içerisinde seyahat edebilir mi? Otel rezervasyonu bulunan kişiler rezervasyon başlangıç tarihi ve tesise ulaşım süresi içerisinde rezervasyonu olduğunu belgelemek kaydıyla herhangi bir izin almadan araçlarıyla sokağa çıkma yasağını kapsayan zamanda seyahat edebilir.

Otel rezervasyonu bulunan kişiler sokağa çıkma kısıtlaması süresi içerisinde özel araçlarıyla seyahat edebilirler mi?

Otel rezervasyonu bulunan vatandaşlar konaklama rezervasyonunun başlangıç zamanı ile konaklama tesisine ulaşım süresi içerisinde rezervasyonu olduğunu belgelemek/ibraz etmek kaydıyla ve Seyahat izni almak koşuluyla özel araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.

Otel ve konaklama tesislerinde rezervasyonu bulunan 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlar nasıl seyahat edebilirler?

Otel rezervasyonu bulunan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ‘Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı’ üzerinden veya elektronik ortamda E-Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi almak kaydıyla konaklama rezervasyonunun başlangıç zamanı ile konaklama tesisine ulaşım süresi içerisinde özel ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edebileceklerdir. Otel rezervasyonu bulunan 20 yaş altı gençler ve çocuklar ise yanlarında veli/vasisinin bulunması şartıyla konaklama rezervasyonunun başlangıç zamanı ile konaklama tesisine ulaşım süresi içerisinde rezervasyonu olduğunu belgelemek/ibraz etmek kaydıyla herhangi bir izin almaksızın özel ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edebilecektir.

20 yaş altı ve 65 yaş üstü kişiler nasıl seyahat edecekler?

İçişleri Bakanlığı’nın yeni düzenlemesine göre 20 yaş altı gençler yanlarında yetişkin biri olmadan seyahat edemeyecekler. Normalde 16-17 yaşlarındaki kişiler tek başına uçak yolculuğu yapabiliyordu ancak yeni düzenlemeye göre şehirlerarası seyahat için yanında yetişkin bir velinin olması gerekiyor. Şehirlerarası seyahatlere çıkmadan önce 65 yaş üstü ve velisi olmadan seyahat eden 20 yaş altı yolcuların Seyahat İzin Belgesi alması gerekmektedir. HES kodu alma zorunluluğu ise herkes için geçerlidir.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat İzin Belgesi, İçişleri Bakanlığı’na ait Alo 199, E-Devlet Kapısı, otogarlarda oluşturulan başvuru masaları, valilik ve kaymakamlıklardan temin edebilirsiniz.

E-Devlet Kapısı Üzerinden Başvuru Yapmak İçin;

E-Devlet Kapısı üzerinden başvuru yapmak için lütfen buraya tıklayınız.

 • Başvurunuz Seyahat İzin Kurulu’na iletilecek ve kurul tarafından değerlendirilmeye alınacaktır. 
 • Seyahat İzin Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonrasında başvuru sahiplerine ‘’Başvurunuz kabul edilmiştir’’ veya ‘’Başvurunuz reddedilmiştir’’ şeklinde SMS üzerinden bilgilendirme yapılacaktır. 
 • Başvurusu kabul edilen yolcular, otogarda oluşturulan başvuru masalarından T.C. Kimlik Numarası ile doğrulamaları yapıldıktan sonra kabul edilecektir.

Lokanta ve restoranlara yönelik getirilen kısıtlamalara oteller ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar tabi midir?

Oteller ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar sadece konaklama yapan müşterilerine yönelik yemek hizmeti verebilecek olup diğer lokanta veya restoranlara yönelik getirilen kısıtlamalara tabi değildir. Ancak oteller ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlar dışarıya paket servisi yoluyla satış yapamazlar.