Kazdağılarının eteklerinde hem deniz hem dağ turizminin birlikte yaşandığı Yeşilyurt Köyü, denize kıyısına uzaklığı sadece 3 km olan bir oksijen çadırıdır. Peki, Yeşilyurt Köyü’ne Nasıl Gidilir? Köydeki evler, taş mimarinin en güzel örnekleridir. Yüzyılların birikiminin oluşturduğu bu taş evler, son yıllarda büyükşehirlerden gelen ve doğal yaşamı seçen ailelerin, hatta yabancıların gözdesi olmuştur.

Ayrıca rengârenk açan sardunyalar evlerin ön yüzlerini süslüyor. Yeşilyurt Köyü’nün patika yolları yürüyüşü sevenler için, ideal bir parkur oluşturuyor. Bir zamanlar Rumların da yaşadığı köyün meydanında bulunan tarihi cami, minaresi ile dikkati çekiyor. Bu caminin yapımında Yunanlı ustalar çalıştığı için bu ilginç yapı, camiden ziyade kilise görünümünü andırıyor. Eğer Yeşilyurt‘ta konaklamaya karar verirseniz, otantik taş mimari üslupta inşa edilmiş oteller ve mimari özelliğini yitirmeden dekore edilmiş butik oteller ve pansiyonlar sizi beklemektedir.

Vadinin ortasında yeşillikler içinde huzur bulacağınız bu mekânlarda tüm yiyecekler Yeşilyurt ve çevre köylerden elde edilen doğal ürünlerle hazırlanıyor. Köy ekmeği, süt, peynir, yumurta, bal, zeytin, reçel, çeşitli otlar ve yöre yemekleri Ege’den ve Kazdağılarından gelen rüzgârın etkisiyle konuklar tarafından büyük keyifle tüketiliyor. Yeşilyurt Köyü’ne Nasıl Gidilir? Taş evlerle bezeli sokakları, mis gibi havası ve doğal ortamıyla görür görmez bizi kendisine âşık eden Yeşilyurt köyü şehir hayatından sıkılan bünyenize ilaç gibi gelecektir. Daracık taş sokaklar arasında ilerlerken zambak ağaçlarıyla süslenmiş evlere resmen âşık olacaksınız.

Köyde tek bir yeni yapılaşma yoktur, mevcut evler aslına uygun olarak restore edilmektedir. Bunun nedeni ise yanı başındaki Adatepe köyü gibi Yeşilyurt Köyü’ de sit alanı kapsamında koruma altına alınmıştır. Bir zamanlar Rum nüfusun yoğunlukta olduğu Yeşilyurt köyüne mübadele sonrasında Girit ve Midilli adalarında yaşayan Türkler yerleştirilmiş. Yeşilyurt Köyü’ne nasıl gidilir? Yeşilyurt köyü Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Kuzey Ege’nin görülmeye değer yerlerinden biri. Küçükkuyu beldesi sınırları içerisinde yer alıyor. Dilerseniz Yenikapı-Bandırma feribotuna binip Balıkesir ve Edremit yolundan Yeşilyurt Köyü’ne ulaşabilirsiniz. İzmir üzerinden gelirseniz Menemen, Dikili, Ayvalık, Burhaniye, Akçay üzerinden yaklaşık dört saatte ulaşabilirsiniz.