Bozcaada karşısında üç medeniyetin kesiştiği saklı bir köy olan Kemallı'da, 2500 yıl önceki Roma döneminden kalma antik yol, antik sütun ayrıca Selçuklu ve erken dönem Osmanlı tarihine ait eserler bulunmaktadır. Çanakkale Ezine'nin Kemallı köyü, özellikle ezine peyniri ve taş baskı zeytinyağı üretimi ile meşhur.

Burası aynı zamanda tatilcilerin Bozcaada dönüşü vazgeçilmez durağı. Kemallı'da üretilen Ezine peyiniri ve taş baskı zeytinyağının lezzetinin sırrı geleneksel doğal üretim metotlarından taviz verilmemesinden kaynaklanmakta. Kemallı Gölü, muhteşem doğası ve oksijen deposu olarak bilinen havası ile ülkemizin nadide termal sağlık turizm alanlarındandır.

Henüz tesis yapılmamış olmasına karşılık bölgeyi bilen tatilciler, doğa ve sağlık yürüyüşü için göl çevresini tercih etmektedirler. Yunan mitolojisinde buraların, Tanrı tarafından "İnsanlar, ömür bulsun diye yaratıldığı" belirtilir ki; Kemallı'daki yaş ortalaması da bu hipotezi kanıtlıyor. Şu an Kemallı’da 90 yaşın üstünde insanlar da yaşamakta. Köyde bulunan, Kemal Bey Hamamı, 1354 yılında inşa edilmiş olup, "Osmanlı'nın ilk hamamlarından" biridir.

Kesme taş mimarisine sahip olan Camii ise, Kemal Bey'in oğlu Asilhan Bey döneminde 1382 tarihinde tamamlanmıştır. Bu dönem mimari eserler konusunda üstad kabul edilen Prof. Dr. Ekrem Hakkı Eyverdi’ye göre; Asilhan Bey Camii, Selçuklu halat motifleri ve dış cephe süslemeleri ile erken dönem Osmanlı eserlerinin en güzel, en eşsiz örneklerinden birisidir. Döneminde Herkül ile karşılaştırılan yenilmez gladyatör Melanippos'un mezar yazıtı 1785-1788 yılları arasında Ezine'nin Kemallı köyünde görülmüş ve daha sonra Paris'te bulunan Louvre Müzesi’ne taşınmıştır.