Çanakkale‘nin en güzel ilçelerinden biri olan Bozcaada, Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale Boğazı’nın girişinde yer almaktadır. Bozcaada, Türkiye‘nin en büyük üçüncü olmasının yanı sıra ayrıca ülkemizde köyü olmayan nadir ilçelerden biri olma özeliğine de sahiptir. Antik çağda Leukophrys, Yunan Mitolojisinde ise Tenedos adıyla anılan Bozcaada, 500 yıldır Türklerin ve Rumların bir arada yaşadıkları bir yerleşim olmuştur. Bu nedenle eski Rum evleri ve tarihi Türk Mahallesi’yle oldukça ünlüdür. Türkiye’nin en popüler tatil beldelerinden biri olan Bozcaada, her yıl, sezonun açılmasıyla birlikte, yerli ve yabancı milyonlarca turistin akınına uğramaktadır. Rüzgar alan konumu sayesinde çoğu su sporunun da yapılabildiği ada, profesyonel sporcuların ilgi odağındadır. Tüm bu özellikleriyle turizm açısından oldukça zengin bir yer olan Bozcaada’da yapılacak şeyler oldukça fazla! Peki, Bozcaada’da Bu Yaz Hangi Etkinlikler Var?

 *Gülsin ONAY Konseri 8 Temmuz Perşembe

Yaz konserlerine Bozcaada'da başlayan Türkiye'nin önemli piyanistlerinden, devlet sanatçısı ve UNICEF İyi Niyet Elçisi Gülsin Onay, Bozcaada Belediyesi'nin "Yaza Merhaba" adıyla düzenlediği etkinliklerin ilki olan konser, Bozcaada Kalesi'nde gerçekleşecek. Klasik müziğin önemli örneklerinin icra edileceği 'Gülsin Onay Piyano Resitali', 8 Temmuz Perşembe günü saat 21.30’da yapılacak.

*Deniz Kuvvetleri Kupası Yat Yarışı 10-12 Temmuz 2021

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından düzenlenen ve uzun bir ara verdikten sonra 2019'da tekrar adaya uğramaya başlayan geleneksel yelken yarışı, adanın özel günlerinden bir tanesidir. İstanbul-Bozcaada ve Bozcaada-Çeşme arasında, toplam 265 deniz mili mesafeli parkurda, iki etaplı olarak yapılmakta ve İstanbul-Bozcaada parkuruyla başlamaktadır. Sabah hep birlikte yelken açan teknelerin adadan ayrılışlarını izlemek inanılmaz keyifli bir görüntü oluşturuyor.

 *Bozcaada Salhane Şarap Tadım Günleri 27 - 30 Temmuz 2021

Adalı 6 şarap üreticisinin stantlarının yer alacağı etkinlikte; şarapların üretim süreçleri hakkında detaylı bilgi de alabileceğiniz bir etkinlikten oluşuyor. Salhane Bar'da düzenlenecek etkinlik için girişte kupon almanız gerekiyor. Saat 18.00-21.00 arasında, kaleye ve denize karşı adanın güzel şaraplarından tatmak için kaçırmayın deriz...

*Bozcaada Ayazma Panayırı 26 Temmuz 2021 

Adalı Rumların her yıl kutsal Aya Paraskevi günlerini kutladıkları tarihtir. Ayazma’da, Aya Paraskevi adına yapılmış küçük bir manastırda bir araya gelinen bu güne halk arasında Ayazma Panayırı deniyor. Ziyaretçiler burada mum yakıp adak adıyorlar, taştan ve çalı çırpıdan dileklerini sembolize edecek şekiller yapıyorlar. Mağaranın içindeki üst üste dizilmiş taşlar, hayallerdeki ev ve arabaları anlatıyor. Bu arada manastır deyince aklınıza din görevlilerinin inzivaya çekilerek yaşadığı büyük yapılar gelmesin. Rumlar yerleşim yerlerinin uzağında kurdukları ufak kiliselere manastır diyorlar. Küçük manastırın bahçesindeki yaşlı çınar ağaçlarının altına kurulan tahta masalarda yemekler yeniyor, Yunanistan'dan gelen müzik grupları eşliğinde sirtaki yapılıyor. Bu geleneksel panayıra her yıl yurtdışından gelen çok sayıda Rum katılıyor. Uzun yıllardır Rumlarla iç içe yaşayan adalı Türkler de onları bu özel günlerinde yalnız bırakmıyor ve aynı coşkuyla kutlamalara katılıyorlar. Birbirlerine çok yakın bu iki kültürün kaynaşmasına tanık olmak ve bu keyifli ortamın havasını solumak için orada olmalısınız.

*Bozcaada Caz Festivali 20-21-22 Ağustos 2021

2017'de ilk defa düzenlenen festival adanın en özel noktalarından biri olan Aya Paraskevi manastırının bahçesinde düzenleniyor. Tarihi çınar ağaçlarının altına kurulan sahnede 3 gün boyunca Türkiye'nin iyi müzisyenleri sahne alıyor. Bu seneki program görüntülemek için www.bozcaadacazfestivali.com tıklayın.

*Bozcaada Ozanın Günü ve Homeros Okuması 7-8 Ağustos 2021

2002 yılından beri düzenlenen etkinlik, gazeteci Haluk Şahin’in kişisel çabalarıyla başlamış ve adanın geleneksel günlerinden biri haline gelmiş. Her yıl farklı bir ozanın davet edildiği etkinlik iki gün sürüyor. Etkinlik boyunca davet edilen ozanın şiirlerini kendi sesinden dinleme fırsatı yakalıyor ve aynı zamanda Homeros’un konusu Troya’da geçen büyük destanı İlyada’nın dünya dillerinde okunmasına tanık oluyorsunuz. Şimdiye kadar 9 ayrı dilde okuma yapılmıştır. İlyada okumaları adanın karşısında bulunan Troya’nın üzerinden doğan sabah güneşiyle başlıyor. Günün erken saatlerinin dinginliğiyle uyum içinde sessizce bir araya gelen topluluk, destanın geçen sene kaldığı yerden okunmasını dinliyor.

*Bağbozumu Festivali 10-11 Eylül 2021

2 gün süren festival, adalı şarap üreticilerinin kendi bağlarında düzenledikleri sembolik bağbozumuyla başlıyor. Bunun için bağ işçileriyle birlikte traktörlere binilip bağlara gidiliyor. Toplanan üzümler, eski günlerde olduğu gibi eşeksırtında, at arabasıyla, traktör ve pırpırla, canlı müzik eşliğinde tören alanına taşınıyor. Festival boyunca kale içinde konserler ve iki yarışma düzenleniyor. Yarışmalarda adanın genç kızları arasından bir üzüm güzeli ve adanın en iyi Çavuş üzümü seçiliyor.

*Run the Island 10-11 Eylül 2021

2019'da ilk defa düzenlenen koşu maratonu, sıra dışı bir festival olma özelliğini taşıyor. Sadece asfaltta değil, bağ yollarında da geçerek adanın güzelliği eşliğinde sporcular koşabilecek. Koşu dışında çok çeşitli spor aktiviteleri ve konserler de olacak. Tüm bilgiler için: www.runtheislandbozcaada.com

*Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) 13-17 Ekim 2021

İlki 2014'de düzenlenen BIFED, Türkiye ve Bozcaada’ya dünyanın en nitelikli çevre filmlerini getirmek ve hem sanatın hem ekolojinin birlikte var olduğu yeni bir alan yaratmak amacıyla yapılıyor. BIFED festivalini dünyanın sorunları ve zenginlikleriyle ilgili filmlerin ve her türlü sanat eserinin üretimine ve sunumuna yeni bir neden oluşturmak ve ciddi ve bağımsız bir platform yaratılmasına öncülük etmek ve bu çalışmaları ödüllendirmek için yapılıyor. http://www.bifed.org Tatilini adanın özel günlerine denk getirmek isteyenler ”Bu Yaz Bozcaada’da Hangi Etkinlikler Var” adlı yazımızdaki tarihleri kaçırmamalı ve otel rezervasyonlarını mutlaka önceden yapmalılar. Bozcaada’da her yıl çok çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. ”Bu Yaz Bozcaada’da Hangi Etkinlikler Var” adlı yazımız kalamar avından, bağ bozumuna, adanın kültürel ve sosyal davranışlarından yola çıkan çeşitli yerel, kültürel, gastronomik ve sportif etkinlikler gibi farklı aktivitelerden oluşuyor.

Tüm bu etkinlikler bir yana bu sıcak günlerde su içmeyi ihmal etmemeliyiz detaylı ve daha net bilgi almak için “ Bu Sıcak Günlerde Ne Zaman Su İçilir” başlıklı yazımızı okuyabilir, tatilinizi en doğru ve sağlıklı bir şekilde planlayabilirsiniz.