Adatepe Köyü bol oksijeni, huzuru, sakinliği ve Kazdağı’nın yeşilliği ile Çanakkale’deki favori ziyaret noktalarınızdan biri olacaktır. Tarihi taş evlere ve doğal güzelliklere sahip olan köy bu müthiş ahengi ziyaretçilerine sunmaktadır.

Adatepe, Osmanlı döneminde Türklerle Rumların bir arada yaşadığı bir köydür. Birlikte yaşanan dönemde Rumlar güneye, Türkler kuzeye yerleşmiştir. Birlikte yaşama bilincine sahip olup dostluk ve kardeşlik içinde yaşamalarına rağmen yerleşim yerleri farklıdır. Bu durumun mirası olarak şuanda köyde Türk ve Rum evlerinin tipik örneklerini görebilirsiniz. Rumların, Girit ve Midilli Adalarına yerleşmelerinden sonra köy nüfusu seyrekleşmiştir. Zamanla köy yerleşimin olmadığı bir hal almıştır.

1980’lerde bir grup arkadaşın bir araya gelmesiyle günümüzde Adatepe köyü canlandırılmıştır. Bu grup, Zamanla terk edilmiş köydeki evleri satın alarak restore etmeye başlamışlardır. Köyün eski güzelliği ortaya çıkarılmış ve harika taş evler ile köy doğayla uyumlu bir şekilde gelişmiştir. Adatepe köyünün eski ilkokulu da restore edildikten sonra Taş Mektep adıyla, akademisyenler ve sanatçıların bir araya geldiği kültür ve sanat sohbetleri yapılan bir mekâna dönüşmüştür.

Özellikle son yıllarda ziyaretçi sayısında müthiş bir artış meydana gelmiştir. Köyde birbirinden güzel 6 adet butik otel bulunmaktadır.. Eşsiz doğası, meşhur taş evleri ve Arnavut kaldırımları ile film ve dizi sektörünün de dikkatini çekmiştir. "Devlerin Öcü, Kuyucaklı Yusuf ve İpekçe" gibi sinema filmleri ile "Yılan Hikayesi ve Karadağlar" gibi televizyon dizileri Adatepe’de çekilmiştir. "Anadolu'nun Kadın Erenleri" başta olmak üzere çok sayıda belgesel ve 2016 yılında TRT’de yayınlanan Çanakkale Muharebeleri’ni konu alan "Seddülbahir 32 Saat" adlı diziye de ev sahipliği yapmıştır.

Doğal güzelliklerin yanında köyün girişinde bulunan Zeus altarını ziyaret edebilir ve oldukça sağlıklı olan zeytin sütünü alabilirsiniz. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınan Adatepe Köyü orijinal taş evleri ile hem nostaljik hem de modern bir köy ruhunu yansıtmaktadır.